עפרה שפר

עורכת דין
דיני בנקאות וחדלות פירעון

מוגבל בבנק זה לא סוף העולם

הידעת? יש סייגים למוגבל בבנק

במקרים רבים, האיום של לקוח מוגבל בבנק או חייב מוגבל באמצעים זהו איום מפחיד. נדמה שאם דבר כזה קורה, החיים הכלכליים מסתיימים, זה נראה כאסון שלמעשה סוגר את כל האפשרויות לצאת מהמשבר. לכן, חשוב וכדאי לדעת שאם כי זהו מצב לא נעים שצריך לעשות הכל בכדי שלא להגיע אליו, אבל במקרים מסוימים יש מה לעשות והבנק לא תמיד יכול לעשות ככל העולה על רוחו.

יש אפשרות שמוגבל יוכל לקבל פנקס שיקים

בבקשה שהגשתי לאיחוד תיקים בשם חייבת אותה אני מייצגת… לחייב מוגבל באמצעים בהוצאה לפועל שיוכל גם לקבל אישור מרשם ההוצאה לפועל להנפיק שיקים לצורך תשלום דמי שכירות

לפני למעלה מחצי שנה הגשתי בקשה לאיחוד תיקים של חייבת

החייבת, אם חד הורית, עם חוב בנק יחסית קטן, אך לא  מצליחה לגמור את החודש. הגשנו בקשה, התיקים אוחדו, ומיד עם הכרזתה כחייבת מוגבלת באמצעים, חלו עליה כל המגבלות הקבועות בחוק. יש

מספר מגבלות החלות על חייבים מוגבלים באמצעים

1.    עיכוב יציאה מהארץ.
2.    הגבלת חייב כלקוח מוגבל בבנק בנסיבות מיוחדות (איסור למשוך שיקים)
3.    הגבלת חייב מלהחזיק כרטיס אשראי.
4.    חייב מוגבל באמצעים לא רשאי לייסד חברה, להיות שותף או בעל עניין בתאגיד, ואינו יכול לכהן כנושא משרה בחברה

לפני כשבועיים פנתה אלי שוב הלקוחה והודיעה לי כי היא צריכה לעבור דירה, ועליה לשלם בשיקים את שכר הדירה.

כמו שסיפרתי לכם בבלוג שלי בפוסט "אדם בהליך פשיטת רגל יכול להשתמש בשיקים" שיש חידושים בתחום. בין היתר, כי בהליך פשיטת רגל, הורה השופט לבנק להנפיק שיקים ללקוח המצוי בפשיטת רגל לצורך תשלום שכר הדירה.

סברתי כי יש לנהוג גזירה שווה גם לחייבים המוגבלים באמצעים באותה דרך ולכן, פניתי לרשם ההוצאה לפועל בבקשה דומה, על מנת שיאפשר ללקוחה שלי להחזיק פנקסי שיקים.

רשם ההוצאה לפועל הורה על ביטול ההגבלה למשך 45 יום על מנת שהלקוחה תוכל לפנות לבנק להנפיק את השיקים. הוריתי ללקוחה לרוץ לבנק ולבקש את הפנקסים.

אני מניחה שהבנק יתקשה ליישם את ההוראה, שכן הבנקים עוד לא התרגלו להוראות החדשות הללו. הרשם בהחלטתו קבע כי הוא מורה על ביטול ההגבלה כלקוח מוגבל מיוחד לפרק זמן של 45 יום על מנת ליתן לחייבת שהות לפנות לבנק ולהנפיק פנקסי שיקים. לאחר חלוף הזמן, תחזיר המזכירות את המגבלה.

יש בעיה אחת, שעם כניסת ההגבלה לתוקף מחדש, על פי חוק שיקים ללא כיסוי, הבנק מנוע מלכבד השיקים, ואז חלילה הם עלולים לחזור מחמת הסיבה "מוגבל".

מה שמומלץ לעשות לאחר הנפקת השיקים הוא לפנות בבקשה נוספת לאחר שנקבל את הפנקס, שיורה לבנק לכבד שיקים ספציפיים שניתנו לשכר הדירה, עם מספרם וסכומם.

החלטה מעניינת. אהה??. נעדכן בהמשך מה קרה

אז לכל מי שמוגבל באמצעים, נספר כי ניתן לפנות לרשם ההוצאה לפועל בתיק האיחוד, כאשר אתה מוגבל בנסיבות מיוחדות ולבקש שיקים לצורך תשלום שכר דירה.
זו התפתחות מעניינת בעניין הזה, שכן עד כה לא היה ניתן למצוא פתרון ללקוחות.

מטעמי חיסיון, עורך דין לקוח, לא נוכל לפרט את מספר התיק, אך למעוניינים, אנא פנו אלינו ונסייע לכם בהכנת הבקשה.