שאלות בדיני בנקאות, תביעות בנק וערבויות

תביעות בנק, פשיטת רגל, כינוס נכסים, וענייני בנקים - שאלות תשובות.

הינכם מוזמנים לצפות בשאלות הגולשים ובתשובות עליהם. אם יש לכם שאלה הקשורה לתחום האתר כמו תביעות בנק, ערבויות, איחוד תיקים וכדו', אתם מוזמנים למלא את הטופס בתחתית הדף והתשובה לשאלה תשלח אליכם באימייל ובהמשך תתווסף לדף זה.

הבנק הגביל את חשבוני, ויש לי חשבון בבנק אחר. מה אני יכולה לעשות

כאשר הבנק מחזיר 10 שיקים או יותר, בתקופה שעולה על 15 יום, חשבונך מוגבל. משמעות הדבר שאינך יכולה למשוך שיקים מהחשבון שהוגבל. אך חשוב שתדעי, מחשבונך שאינו מוגבל ניתן להמשיך למשוך שיקים, ועלייך להפקיד ששם לא תהיי מוגבלת, שכן תהפכי ללקוח מוגבל חמור, המונע ממך למשוך שיקים בחשבון, וההגבלה נמשכת שנתיים. שימי לב.

לפני שנה חתמתי עם הבנק שלי על הסדר חוב, והצלחתי להחזיר את ההלוואה. עכשיו אני מתקשה להמשיך לשלם ופקיד הבנק צלצל ואיים עלי שיגישו תביעה. מה את מציעה

לצורך בחינת הפתרונות, אבקש לדעת כמה אתה משתכר, מדוע אתה מתקשה (האם זה אירוע זמני או משהו קבוע), מה מצבך המשפחתי, ומהו הסכום שאתה חושב שכן תוכל להחזיר. במידה והסכום שאתה יכול להחזיר נמוך בצורה לא משמעותית ממה שאתה מחזיר כיום, כדאי לפנות למנהל הסניף בבקשה לפריסה ארוכה יותר. במידה ויסרבו, שלח מכתב למנהל הסניף ובו תחזור על הצעתך לתשלום החוב בתשלומים קטנים יותר, ותדגיש שבמידה ויתבעו אותך הדבר יגרום לך לנזקים מיותרים אותם תבקש לקזז מהחוב שלך בבוא היום. מכתב זה יוכל לסייע לך כאשר תוגש תביעה, אם יתברר שהבנק נהג כלפיך בכוחניות מיותרת ולא הסדיר את החוב ומנע ממך הנזקים. כאשר הבנק יגיש את כתב התביעה, צור עמי קשר בשנית. בהצלחה.

חתמתי לאחי ערבות להלוואה בסך 30,000 ₪ לפני 5 שנים, ועכשיו הבנק שלח לי הודעה אם אני מעוניין להצטרך להליך התביעה כנגדו. מה לעשות?

ככל הנראה ערבותך היא ערבות מוגנת (ערב מוגן) והבנק לא יכול לפעול נגדך עד למיצוי ההליכים כנגד אחיך. ממליצה לבדוק את יתרת חוב ההלוואה עליה ערבת, ואולי להגיע להבנות עם הבנק לגבי תשלום וביטול הערבות שלך. אם אינך מעוניין בפתרון זה, כדאי בקש מהבנק (או מאחיך) את דפי החשבון על מנת לבדוק האם הבנק הפר חובותיו כלפיך לפני ואחרי הערבות, ויש סיכוי להפחית החוב ו/או לביטול הערבות. בכל מקרה, לא להתעלם מהפניה, ולדבר עם הבנק על מנת לקבל פרטים נוספים. לאחר קבלת הפרטים, צור עמי קשר לעידכון והמלצה.

אני נמצא באיחוד תיקים כבר 6 שנים, משלם את תשלום החודשי, וכבר נמאס לי. החובות תופחים בכל חודש ואני רוצה חיים חדשים. האם ניתן לעשות משהו, או שניגזר עלי להיות במצב הזה עוד הרבה שנים

חשוב לדעת מי הנושים שלך, ומה היה קרן החובות. אם הקרן היתה נמוכה, והחובות תפחות מאוד בשל ריביות, ניתן להגיע להסדרי חוב עם הנושים, ולפזר את תיק האיחוד ולחזור לחיות חיים רגילים. במידה והחובות עצומים, הייתי ממליצה לך על הליכי פשיטת רגל, על מנת שתוכל תוך כמה נשים לפתוח דף חדש ולהשתקם.

היה לי עסק מאז שהייתי בצבא, ומישהו עקץ אותי. ונותרתי חייב  סכום מוערך של 250,000 ₪. כתוצאה מכך סגרתי את העסק. אני בן 33, רווק, התחלתי ללמוד ואני לא עובד. הנושים עוד לא תבעו אותי ואני לא יודע מה לעשות. אני לא מסוגל להחזיר חובות כרגע ואני צריך זמן להתארגן ולהגיע להסדרים. המליצו לי לעשות פשיטת רגל, מה דעתך

בשל גילך הצעיר (יחסית), והעובדה שאתה לומד ומתפתח, ועדיין לא התגבשת לגבי העתיד שלך, אני חוששת להמליץ לך על הליכי פשיטת רגל. אכן יש יתרון בהליכים אלה, שכן הם מנקים את החובות בעבר, יחד עם זאת, אם תרצה לעשות עסקים בעתיד, הדבר יקשה עליך מאוד. אכן החוב לא קטן, אך יחד עם זאת ניתן להתמודד איתו באמצעות הסדרי חוב בעתיד, ולשלב זאת עם איחוד תיקים או מהלך ביניים על מנת לאפשר לך להתארגן. חשוב פעם נוספת, הערך את העתיד העסקי שלך, ובחר את הדרך המתאימה ביותר בהתאם להמלצותיי.

חתמתי ערבות לגיסתי, היא הפכה להיות פושטת רגל, והבנק מאיים עלי בתביעה. מה לעשות?

קיימים מספר סוגי ערבים: ערב מוגן, ערב יחיד או ערב רגיל. אם חתמת על ערבות לחשבון בנק, להלוואה או למשכנתא המצב יכול להיות שונה בכל אחד מן המקרים. בכל מקרה, לבנק קיימות חובות גילוי מיוחדות לערבים, ואם הפר אותם, הדבר יכול לזכות את הערב בביטול משכנתא או בהפחתת החוב. במקרה שהבנק לא גילה לך שאת ערב יחיד או מוגן, זה גם יכול לאפשר ביטול המשכנתא. לעיתים הבנק גם מחייב את החוב בריבית של החייב העיקרי ולא של הערב, וגם על כך יש להקפיד. בכל מקרה, כאשר החייב העיקרי פושט רגל, הבנק "בונה" על תשלום החוב על ידך, ולכן חשוב מאוד מיד כשמקבלים את כבת התביעה, לטפל בנושא ולא להזניח. בהצלחה.

יש לי חובות רבים בהוצאה לפועל ואתמול היו אצלי מההוצאה לפועל  ועשו לי עיקול ברישום

עליך לפעול מהר מאוד שכן תוך מספר ימים עלולים להגיע ולהוציא חפצים מהבית. לצורך ביטול העיקולים עליך להגיש בקשה לחקירת יכולת ומילוי שאלון מגובה במסמכים, על מנת שרשם ההוצאה לפועל יקבע סכום חודשי שעליך לשלם כל חודש. במידה ויש לך מספר תיקים רצוי לאחד אותם לתשלום אחד, אבל אז עליך לדעת שיוטלו עליך הגבלות מסויימות: עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת חשבון בנק, הגבלת שימוש בכרטיס אשראי והגבלה להיות בעל עניין בתאגיד.  כל עוד שאתה לא מגיש בקשה לחקירת יכולתך, אתה מוחזק כחייב שמשתמט מחובותיו, אז אין כל הגנות על מצב זה. כאשר תגיש בקשה לחקירת יכולתך, ייקבעו לך סכום חודשי, ובמידה שתשלם אותו, תהיה מוגן מהליכי נגישה כמו, עיקול והוצאת מיטלטלין, עיקול משכורת, עיקול חשבון בנק, פיטול פקודות מאסר וצווי הבאה. חשוב מאוד לפעול מהר.

קיבלתי עיקול מעיריית תל אביב על חשבון הבנק שלי בשל חוב של דוחות חניה משנת 2003. מעולם לא היה ידוע לי על החוב הזה, ואני לא מבין למה עיקלו לי את החשבון

ראשית, חשוב שתדע שהעיקול מוטל (בדר"כ) במסגרת פקודת המיסים (גביה) או פקודת העיריות ולא בהליכי הוצאה לפועל. במקרה זה, גם אם אתה מכיר בחוב, לא ניתן להגיש בקשות במסגרת ההוצאה לפועל אלא צריך להידבר עם העיריה עצמה. אם אתה כופר בדו"ח ומעולם לא קיבלת אותו, עליך לפנות לעיריה ולבקש שתמציא לך את אישורי המסירה של הדוחות. קיים סיכוי גדול שהדוח התיישן, ובכלל אינך צריך לשלמו, אלא שהעיריה משתמשת בכוח הפקודה להטיל עיקולים. עליך לבדוק מתי נמסר הדו"ח ובאיזו כתובת, מי חתם על הקבלה שלו. אם העיריה לא ממציא את המידע כראוי, שלח מכתב דרישה להימנע מהמשך הליכים ותברר את זכותך לבטל את הדוח. בהצלחה!

הבנק תובע אותי בתביעה בסדר דין מקוצר. מה עלי לעשות?

תביעה בסדר דין מקוצר מאפשרת לנתבע להגיש בקשת רשות להתגונן. הוא אינו נתבע רגיל הזכאי להגיש כתב הגנה, אלא הוא צריך להגיש בקשת רשות להגן מפורטת, ולהסביר לבית המשפט למה הוא זכאי להגיש כתב הגנה. לעיתים הבנק מכריח אות הלקוח להפקיד כספים לחסכון כאשר הנתבע היה ביתרת חובה, או שהבנק עצר האשראים ללא הודעה מוקדמת ועוד. כל היסות הללו מ זכות את הנתבע להתגונן ועלי להגיש הבקשה תוך 30 יום. בהצלחה.

יש לכם שאלה? מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם עם תשובה במהרה.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן