הבנק סגר ברז, הבנק ישלם

בנק מזרחי סגר מסגרת האשראי לחברת מחסני חשמל ללא הודעה מספקת וחוייב לשלם לחברה מליוני שקלים

ביהמ"ש מחוזי תל אביב קבע כי בנק המזרחי אחראי להתמוטטותה ופירוקה של חברת מחסני חשמל בע"מ, בשל החלטתו, ללא התראה, על סגירה מיידית של מסגרת האשראי שעמדה לרשות החברה.  בית המשפט חייב את הבנק לשלם לחברה את הנזק העקיף שנגרם כתוצאה מכך – 11.3 מיליון ₪, ולאחר הגשת ערעור על ידי הבנק, הגיעו הצדדים להסכם על הפחתת הסכום ושילמו למפרק של החברה "רק"  4.5 מליון ₪.

בשנים האחרונות, אנו עדים לשינוי מדיניות האשראי ללקוחות, במיוחד ללקוחות עסקיים, הצורכים אשראים בבנקים.
במסגרת השינוי – לעיתים השינוי קורה כאשר מתחלפים מנהלי הסניף או מנהלי מחלקת האשראי – בהינף יד,  הבנק מקטין ו/או מבטל את מסגרות האשראי וגורם לקריסת חברות.

כך קרה לחברת מחסני חשמל בע"מ. 

לאחר שנים רבות של פעילות, הבנק שינה מדיניות האשראי וסגר את "הברז" תוך זמן קצר, מבלי שנתן לחברה זמן סביר להתארגן.

בית המשפט קבע, בין היתר, כי "'שינוי מדיניות' של הבנק כלפי הלקוח ללא הודעה מראש, 'זיג זג' בהתנהגותו של הבנק – כאשר מסגרת האשראי משתנה חדשות לבקרים, והבנק אינו עקבי בסירובו – כל אלה הם מתכון בטוח לשרירות ואי הבנות ועל בית המשפט ליתן משקל להתנהגות מעין זו".

עוד קבע בית המשפט כי "בנק הנותן במשך תקופה אשראי ללקוח, וברצונו לשנות את מדיניות האשראי והיקפה, מחוייב לפעול בהתאם לעקרונות הגינות וסבירות. עקרונות אלה מחייבים את הבנק לשקול את השינוי בשיקולים ענייניים ולתת ללקוח התראה סבירה מראש על מנת לאפשר לו תקופת התארגנות סבירה. מידת הסבירות וההגינות תהיה גבוהה ככל שמדובר בלקוח שנהג מידי שנים ליטול אשראי מהבנק ולא חרג ממנהגו או מהסכומים המקובלים…".

פסק דין זה חשוב ביותר, לנוכח השרירותיות ו"ניצול" הכוח הבנקאי. עסקים לא מעטים קורסים לאור שינוי מדיניות האשראי, ופסק דין זה מציב בפני הבנק קוד התנהגות מחמיר, ועליו לקחת סיכון זה כאשר הוא בא לשנות את מדיניות האשראי של העסק התלוי בו.

לנוכח פסק הדין, לא מעט עסקים מגישים תביעות נגד בנקים, במיוחד כאשר התנהלות הבנק גרמה לסגירת החברה או לצמצום פעילותה באופן חמור.

חשוב שבעלי העסק ידעו, בין אם הם חווים כעת "איומים" מצד מנהלי הבנקים ו/או שכבר נגרמו להם הנזקים, כי יש מה לעשות, והמשפט סוף סוף הכיר בהתנהלות לקויה זו כמקור לפיצוי העסקים.

צריכים סיוע משפטי? עורכת הדין עפרה שפר תלחם למענכם. ליצירת קשר לחצו כאן

סגירת תפריט
דילוג לתוכן