תביעות חוב בהוצאה לפועל

כל אחד מאיתנו יכול להסתבך בסיטואצייה של תביעות חוב

מירוץ החיים והקשיים הרבים בו, מביאים אותנו, לעיתים, ולצערינו, להסתבכות עם תביעות חוב. לעיתים החובות נגרמים בגלל קשיים שלנו, ולעיתים החובות נוצרים עקב ערבות שחתמנו לחבר, אח, הורה, דוד – כי רצינו לעזור לקרוב. ההסתבכות בחובות או תביעות חוב בהוצאה לפועל קשה, ויכולה לגרום לבעיות בהתנהלות החיים אם לא נדע לפעול נכון.

במצב דברים זה, יש לנהוג בצורה נכונה, מדוייקת ומהירה, על מנת לצלוח את התקופה, ולהמשיך לנהל חיים נורמליים עד שיימצא פתרון עומק.

ניהול תביעות חוב
תחילתו של חוב בהוצאה לפועל הינו בפתיחת תיק תביעות חוב עקב שיקים שניתנו או פסק דין. כאשר התיק נפתח, החייב מקבל "מכתב מההוצאה לפועל" בצבע ירוק. מסמך זה במונחים מקצועיים נקרא "אזהרה" ויש חשיבות גדולה מאוד להתייחס למסמך זה בכל הכבוד, אם רוצים להימנע מהסתבכות בהליכי הוצאה לפועל.

מיד עם קבלת "האזהרה", יש לרשום מועד קבלתה. למועד זה יש חשיבות גדולה מאוד, שכן אם תפעל תוך 20 יום מקבלת האזהרה, תוכל למנוע מעצמך הטלת הגבלות שונות, בין היתר, הגבלה מלהחזיק ו/או לחדש רישיון נהיגה, הגבלת חשבון בנק, עיקולים על חשבונות המצויים ביתרת חובה, הגבלה מלהחזיק כרטיס אשראי או להשתמש בכרטיס אשראי, פקודות מאסר, צוי הבאה, עיקול והוצאת מיטלטלין מהבית, עיכוב יציאה מן הארץ ועוד. כן כן. את כל אלו יכולים לעשות רשויות ההוצאה לפועל בעקבות תביעות חוב.

במסגרת הליכי הגביה, לחייב זכויות להתקיים בכבוד, ונודעת חשיבות גדולה לשיתוף הפעולה שלו עם המערכת והוראות הדין (אשר בחלקן רשומות על האזהרה. קראו אותן. הן חשובות).

כאשר החייב מכיר בחוב, ואינו כופר בו, עומדת בפניו אפשרות להגיש בקשה לחקירת יכולתו הכלכלית ולבקש מרשם ההוצאה לפועל לקבוע צו חיוב (תשלום חודשי) של תביעת החוב על פי יכולותיו, ואם יעמוד בתשלום הצו שייקבע – אשר הראשון הינו במסגרת 20 ימי החסד שניתנו לו, הוא חוסך לעצמו מסע ייסורים ממש שעלול להיגרם בעקבות תביעות חוב.

באתרי האינטרנט של רשות הגביה והאכיפה (http://www.eca.gov.il/index2.php?id=23&lang=HEB) ניתן למצוא טפסים מתאימים: להלן חלק מהטפסים הנדרשים לכם:

1. http://www.eca.gov.il/loadedFiles/to529.pdf: שאלון וכתב ויתור על סודיות

2. http://www.eca.gov.il/loadedFiles/839t.pdf: טופס בקשת חייב 1

בסוף השאלון מצויים כל המסמכים שעליך להמציא במסגרת השאלון, ולהעריך מהו התשלום החודשי שאתה מסוגל לשלם בכל חודש.

לעיתים קרובות, רשום על האזהרה צו החיוב הראשוני שנקבע על ידי רשם ההוצאה לפועל (בדר"כ מדובר על 1,000 ₪), ואם אתה מסוגל לשלם סכום זה, עשה זאת לפני תום ה-20 ימים והצל עצמך ממש.

חשוב לדעת, לנושה שלך, הזוכה, יש אפשרות (בדר"כ) להפעיל את הסנקציות הללו ביום ה-21, ואז יחלו העיקולים, ההגבלות, הוצאת חפצים מהבית, פקודות מאסר וצוי הבאה, ואתה עלול למצוא עצמך מהר מאוד נרדף על ידי נושיך וחובותיך, ותרגיש כאילו סוף העולם קרב. לא נעים ומיותר.

באופן כללי, אנו ממליצים לחייבים נורמטיביים שהסתבכו, ומעוניינים לפתור את הבעיות שלהם, ולא "לברוח" מהן, לקבל כל דואר רשום. עצימת העיניים מלראות את הבעיה לא תפתור אותה, אלא תעצים ותסבך, ואח"כ יקשה יותר להמשיך בחיים נורמליים.

כאשר החייב כופר בחוב, אינו מכיר בקיומו ו/או כופר בגובהו, אנו ממליצים לפנות מיד לעורכי דין המתמחים בתחום על מנת לקבל ייעוץ. בפני החייב עומדות אפשרויות שונות להתנגד לחוב, הן במסגרת התנגדות לשיקים, התנגדות לתביעה, או לכפור בחוב כי שולם או היה עליו לא להיות משולם. בשלב זה המועדים רלוונטים מאוד, שכן גם את ההתנגדויות (בדר"כ) יש להגיש תוך 20 יום מיום קבלת האזהרה, והדבר נקוב במפורש באזהרה. שימו לב. זה חשוב מאוד מאוד.

במידה ואינך מסוגל להסתדר בכוחות עצמך, משרדנו מסוגל לטפל לך בעניינים, ואתה מוזמן להתקשר אלינו לשיחה טלפונית או פגישת ייעוץ חינם. הדברים פתירים בהחלט.