סיפור מרגש. מחובות וייאוש להצלחה ותקווה

הסדרי חוב מול הבנק לאנשים שמצויים באיחוד תיקים

״לא רוצה לפחד יותר, רוצה חיים חדשים, והכי חשוב רוצה את החופש שלי״. כך אמרה לי אפרת (שם בדוי) אחרי שנים רבות של הימצאות באיחוד תיקים וחובות של מליוני שקלים.

ניתן להסדיר חוב לאנשים שמצויים באיחוד תיקים

שנים רבות אפרת מצויה באיחוד תיקים, כמעט 25 שנים. חיה בחרדות, ומצויה בסוג של כלא כלכלי, בלי יכולת לנהל חשבון בנק, בלי יכולת לצאת מן הארץ, בלי להחזיק כרטיס אשראי, ובלי כבוד עצמי. אפרת מסתובבת עם תחושות אשמה כבדים, על היותה חייבת כסף לאנשים.

זהו סיפור של ילדה מדהימה, שאביה דרש ממנה לסייע בגלל שהסתבך.

הסדרי חוב מול הבנק

האב (ז״ל) ניהל עסקים מצליחים, ובשל עוקץ שעשו לו שותפיו, ירד מנכסיו, חשבונו הוגבל וכשסבר שאין לו ברירה, פתח חשבונות על שם שלושת ילדיו, והמשיך לעבוד על שמם, כאשר לא הותיר להם כל אפשרות להתנגד והם סרו למרותו.

האב חילק שיקים של ילדיו לכל מיני ספקים ומלווים בריבית. הלקוחה שלי היתה בת 18 שנים כשזה קרה, והיא עשתה כל מה שדרש אביה. כשהחלו הדברים להסתבך עוד יותר, השיקים התחילו לחזור, והבת מצאה עצמה חייבת מליון שקלים, על לא עוול בכפה.

לאחר ההסתבכות, ובלי שהיא מבינה מה בדיוק נעשה, האב נקט בהליך הסדר חוב מול הבנק והוצל״פ מסוג איחוד תיקים. בעודו בחיים שילם את הצו החודשי, בנסיון להגן על בתו.

ימים עברו, והאב חלה במחלת הסרטן ונפטר.

הלקוחה שלי, שקצת בגרה, מצאה עצמה חייבת מליוני שקלים, מול הבנקים, מול השוק האפור ומול ספקים. אפרת הבינה שעליה להמשיך לשלם את צו התשלומים, וכך עשתה במשך למעלה מ-20 שנים

בכל אותן שנים, חיה אפרת בפחד אימה. כל צלצול טלפון היה מכווץ אותה. ״אמא׳לה, מי עכשיו מחפש אותי, מה יקרה לי..״. וכך חלפו השנים, מרוב פחד ומצוקה, עלתה במשקל, לא הצליחה להרות, וחיה בחרדות נוראיים.

כשהגיעה אלי לפני כשנה, עם חובות שהלכו ותפחו לכדי 2.5 מליון שקלים, אמרתי לה,

״די! אי אפשר להמשיך לחיות ככה”.

את כבר בת 42. אני מאוד מבינה את מצבך, מעריכה את המסירות שלך להורים, אך את חייבת לעצמך ול-2 ילדייך את החיים.״ למותר לציין כי אפרת מעולם לא היתה בחו״ל וחיה בסוג של כלא כלכלי, בחרדות ואימה מפני נושי אביה, חובות שהיו רשומים על שמה.

לצורך תשלום חובותיה וההסדרים שעמדנו לעשות, קיבלה סיוע מבני משפחתה, ובהליך מורכב פניתי לכל הנושים, והגענו להסדרי חוב עם כל נושיה, רובם במזומן, וחלקם בתשלומים.

לפני כחודשיים פוזר תיק האיחוד, ואפרת יצאה לחיים חדשים.

חיים חדשים לאחר הסדר חובות

אפרת לא האמינה כשזה קרה, היא היתה בפוסט טראומה מכל השנים. היום, אמנם החרדות לפעמים קופצות ללבה, אך תחושת החופש שלה עצומה. בימים הקרובים היא מתכוונת לראשונה לצאת עם 2 ילדיה ובעלה לחו״ל, בפעם הראשונה כשהיא חופשיה ומאושרת.

וכך כתבה לי בסוף התהליך של הסדרי חוב ופיזור תיק האיחוד:

הגעתי לעו”ד עופרה שפר דרך המלצת קרוב משפחה. מפוחדת ומבועתת בעקבות מצב שאליו נקלעתי ולא בכוונה. הייתי חסרת אונים לחלוטין לא היה לי אפילו שמץ של מושג מה לעשות ולאיזה כיוון לגשת ובכלל איך נפתרת הבעיה הכל כך מסובכת שלי…

הגעתי לעופרה ונוכחתי לפגוש אישה פשוטה וצנועה אימהית מחבקת ועוטפת ממש ומאידך מפולפלת חדה ומאוד עיניינית

בזכותה הצלחתי לצאת מהבור העמוק שנקלעתי אליו. בכל הדרך נשברתי אין ספור פעמים ואני לא אשכח לעופרה היקרה שלי לעולמי עולמים את התמיכה שלה למרות כל הקשיים שעברנו הרגשתי כל פעם את היד המלטפת התומכת שאומרת ..

“זהו אנחנו כמעט בסוף.. עוד קצת… תהיי חזקה, תאמיני ואל תפחדי.” בזכותה הצלחתי סוף סוף לסגור את סיפור חיי ולפתוח בדרך חדשה ובחיים חדשים.

אני מודה לעפרה על כל הדרך המדהימה והלא פשוטה שעברה איתי עם המון אומץ ותעוזה שאף אחד אחר לא היה עושה בשבילי ולמעני. תודה על השליחות והמסירות נפש. אוהבת המון ותמשיכי בפועלך ובדרכך הצנועה עד 120״

היום היא כתבה לי,

״עופרה, יש לי חלום אמיתי.. לכתוב ספר על החיים שלי, וחלום נוסף, שעל הקבר שלי אחרי 120 יהיה כתוב לא נשארה חייבת לאף אחד..״ כל כך התרגשתי.

מבחינתי, עבודתי היא עבודת קודש, מצילת חיים, ואני רואה בה שליחות.

ולכך, לכל מי שקורא את הפוסט הזה, אם אתה או את מצויים שנים רבות באיחוד תיקים, זה הזמן לצאת לחופשי. יש פתרונות ודרכים לצאת מהמצב, ולהחזיר לך את החיים שמגיעים לך.

ניתן לעשות הסדרים עם כל הנושים ולהפסיק את החיים בכלא כלכלי, פחד, ובריחהמהחיים הנורמטיבים. ניתן לפתוח חשבון, לקבל שיקים, כרטיס אשראי, ולבנות תכנית שיקום להתחלת חיים חדשים. אל תמתינו אפילו רגע נוסף, גם לכם מגיעים חיים טובים והתחלות חדשות.

פנו אלי, לשיחת ייעוץ ובחינת תיק האיחוד, ובוודאות נוכל למצוא פתרונות לבעייה ולהוציא אותך לדרך חדשה.

אל תדחו, אל תמתינו, בואו נשוחח עכשיו!